ارزیابی ریسک جنبه های محیط زیستی ساخت مخازن نفت خام قشم در فاز ساختمانی

پیام:
چکیده:
هدف از این مطالعه، ارزیابی جنبه های محیط زیستی ساخت مخازن نفت خام قشم در فاز ساختمانی به منظور ارایه راهکارهای کاهش آثار سوء است. با توجه به این که احداث پایانه نفتی قشم در فاز ساختمانی اولیه است، سعی شده است تا با پایش و ممیزی محیط زیستی، شرایط برای استقرار سیستم مدیریت محیط زیستی فراهم آورده شود. در این مقاله، از روش چک لیست و طوفان ذهنی (ارزیابی ریسک به روش FMEA) نسبت به شناسایی جنبه های محیط زیستی، اندازه گیری های محیط زیستی، پایش آن ها در طول انجام پروژه و در نهایت ارزیابی آن ها پرداخته شده است. در این مطالعه تعداد 11 فعالیت مهم شناسایی شد که از بین فعالیت های جاری در سایت، غیرمهندسی بودن تجهیزات و روش های جاری در سوخت گیری تجهیزات سبب شده تا عدد اولویت ریسک محیط زیستی آن 120 باشد. استفاده از چاه جاذب در ابتدای پروژه و آلودگی خاک به پساب انسانی سبب شده تا این جنبه با کسب امتیاز 560 بیشترین تاثیر منفی را بر روی محیط زیست داشته باشد. جمع آوری دیر هنگام ضایعات فلزی سند بلاست ها از یک سو سبب آلودگی خاک شده و از سوی دیگر سرویس نشدن به موقع بگ فیلتر دستگاه بچینگ سبب شده تا آلوگی خاک و هوا از بارزترین اثرات جنبه های محیط زیستی فعالیت های مرتبط با موارد مذکور باشد. با توجه به بالا بودن اکثر ریسک های به دست آمده، اقدام های اصلاحی براساس نظر کارشناسی در جهت کاهش ریسک ها ارایه شد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
201 -212
لینک کوتاه:
magiran.com/p1993795 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!