RNAهای غیر کدکننده طولانی (LncRNAs): نقش ها، عملکردها و مکانیسم ها

پیام:
چکیده:

در پستانداران، بخش عمده ای از فرآورده های بیان ژن را توالی های ریبونوکلئوتیدی غیرکدکننده پروتئین تشکیل می دهند. این توالی ها شامل مولکول های RNAی کوتاه و بلند، با اندازه هایی در بازه ده ها تا صدها نوکلئوتید هستند، که به مواردی از آن ها با طول بیشتر از 200 نوکلئوتید، RNAی بلند غیرکدکننده ی پروتئین یا LncRNA گفته می شود. این LncRNAها از طریق ساختار مولکولی ویژه خود، با سایر مولکول ها در میان کنش بوده و از این طریق بر شماری از فرآیندهای مهم سلولی تاثیرگذار هستند. هدف از این مطالعه بررسی عملکرد RNAهای غیرکد شونده بلند به عنوان یک جزء مهم در فرآیندهای داخل سلولی بخصوص تنظیم بیان ژن ها در انواعی از بیماری ها به ویژه سرطان و نقش آن ها در زمینه های حیوانی می باشد. فناوری های مدرن و روش های بیوانفورماتیکی پیشرفته ای جهت شناسایی مولکول های LncRNAها توسعه یافته است. در این مطالعه، وضعیت فعلی دانش در زمینه lncRNA را بررسی می کنیم، همچنین به بحث در مورد آنچه که با محتوای ژنوم، عملکرد بیولوژیکی و مکانیسم های عمل lncRNA ها شناخته شده است می پردازیم. می توان نتیجه گیری کرد که نقش های عملکردی و تنظیمی این نوع ویژه از RNAها روز به روز در حال گسترش می باشد و هنوز هم فضای بسیار زیادی برای گسترش مطالعه و پژوهش در زمینه های انسانی و حیوانی وجود دارد و امید است که افق های بیشتری از آن ها در درمان انواع بیماری ها، بویژه بیماری هایی که درمان قطعی برای آن ها پیدا نشده است، پیدا نمود. همچنین با پیدا کردن نقش های جدید عملکردی و تنظیمی در زمینه های حیوانی شاهد پیشرفت چشمگیری در زمینه ژنتیک و اصلاح نژاد دام و صفات عملکردی و تولیدی در دام ها باشیم.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
245 -266
لینک کوتاه:
magiran.com/p2000917 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!