بررسی تاثیرانواع رفتار گله واری تحلیلگران بر قیمت سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از تحلیل شبکه

نویسنده:
پیام:
چکیده:
رفتار گله واری میان تحلیلگران اوراق بهادار رفتاری است که آنها هنگام پیش بینی وضعیت مالی شرکتهای سهامی عام و ارائه توصیه های سرمایه گذاری از خود نشان می دهد . این نوع رفتار می تواند براساس عوامل ایجادکننده رفتار گله واری تحلیلگر به دودسته تقسیم شود. در این مقاله از شبکه های وزنی بی جهت به منظور مطالعه رفتار گله واری تحلیلگران استفاده و سپس یک شاخص جدید  بر مبنای میانگین درجه گره ها و میانگین ضریب خوشه بندی وزنی برای بررسی انواع مختلفی از رفتار گله واری تشکیل شده است.نتایج تحقیق نشان می دهد که هر صنعتی درجه خاصی از رفتارگله واری میان تحلیلگران دارد . در برخی از صنایع مانند فنی و مهندسی تحلیلگران رفتار گله واری آگاهانه و در برخی دیگر مانند دارویی رفتار گله واری غیر آگاهانه دارند. نتیجه بعدی این که رفتار گله واری ناآگاهانه تاثیر مثبت و رفتار گله واری آگاهانه تاثیر منفی روی قیمت سهام دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
19 -36
لینک کوتاه:
magiran.com/p2001265 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!