چرخه بهینه هشدار در سازمان های اطلاعاتی- امنیتی (مولفه ها و شاخص ها)

چکیده:

هدف اصلی نظام‌های سیاسی از تاسیس و ارائه مجوز فعالیت به نهادهای امنیتی آن است که فعالیت‌های اطلاعاتی سیاستگذاران را از غافلگیری و از دست‌دادن فرصت‌های امنیت‌ساز یا تهدیدات امنیت‌سوز مصون نماید. در همین راستا فلسفه اصلی چرخه اطلاعات، هشداردهی نسبت به وقایع ضد امنیتی آتی است. برهمین مبنا است که شکست‌ اطلاعات به معنی غافلگیری و بروز بحران پیش‎بینی نشده تعریف می‌گردد. هدف تحقیق حاضر تبیین ارائه «چرخه بهینه هشدار» در فعالیت‌های اطلاعاتی- امنیتی و پاسخ به این سوال اصلی است که «چرخه بهینه هشداردهی از چه مراحلی تشکیل شده است؟». محقق در راستای پاسخگویی به سوال مذکور، درکنار مطالعه کتابخانه‌ای، با بهره‌گیری از روش دلفی طی سه مرحله، ایده هفت نفر از کارشناسان خبره حوزه اطلاعات و امنیت به ثبات نظری و اجماع رسید. درنتیجه چرخه بهینه پیشنهادی با پنج مرحله پیرامونی به قرار: نیاز سنجی، اشراف، هشدار سازی، هشیارسازی و پیشگیری و یک هسته اتصال دهنده در قالب «ارزیابی و تولید دانش» شکل گرفت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -26
لینک کوتاه:
magiran.com/p2003158 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!