ارزیابی پایداری ستون آب و جریان در سواحل جنوبی دریای خزر

نویسنده:
پیام:
چکیده:
در پژوهش حاضر که براساس نتایج داده برداری و اندازه گیری میدانی می باشد به بررسی مشخصات دینامیکی و پایداری ستون آب پرداخته شده است. پارامترهای مذکور با انتشار آلاینده ها، زباله های دریایی، سلامت شناگاه ها و صنعت گردشگری و همچنین اثرات زیست محیطی توسعه قفسهای پرورش ماهی در قفس مرتبط است. از سوی دیگر می تواند زمینه ساز یک اقدام مهم در ارزیابی و بهره برداری مستمر و پایدار از توده های آبی باشد. در این مقاله با استفاده از جریان سنج های اتوماتیک و دستگاه اندازه گیر مشخصات فیزیکی و انجام برخی محاسبات و آنالیزهای اقیانوس شناختی به بررسی دینامیک آب منطقه جنوبی دریای خزر پرداخته شده است. ضمن بررسی مشخصات فیزیکی ستون آب و پایداری که در زمانهای لایه بندی دریا بیشتر مشاهده شده است، به جریانات دریایی نیز اشاره شده است. داده های برداشت شده جریان در منطقه فلات قاره نشان داد که روند کلی گردش آب در منطقه از سمت شمال غرب (غرب) به سمت شرق با سرعت حدود یک متربرثانیه بوده است. ساختار فیزیکی ستون آب نشان داد که، در فصل پاییز ستون آب در منطقه ساحلی عمدتا در لایه اختلاط سطحی قرار گرفته است و تغییرات عمودی پارامترهای فیزیکی از سطح تا بستر کم است. ساختار فیزیکی آب دریا در اواخر فصل پاییز و اوائل زمستان نشان دهنده شروع اضمحلال لایه بندی ستون آب در منطقه مورد مطالعه بود. داده های ثبت شده توسط دستگاه های ترازسنج نشانده کاهش تراز آب دریا به اندازه حدود یک متر بوده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
31 -38
لینک کوتاه:
magiran.com/p2005165 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!