شناسایی و رتبه‎بندی چالش‎های پیاده‎سازی مدل زیان اعتباری موردانتظار در بانک‎های ایران با استفاده از تکنیک تحلیل سلسله‎مراتبی فازی و ارائه راهکار به‎کمک روش واسپاس

پیام:
چکیده:
هدف
هدف این پژوهش شناسایی و رتبه‎بندی چالش‎های پیاده‎سازی مدل زیان اعتباری موردانتظار در بانک‎های ایران است. این مدل می‎تواند در دوره‎های زمانی زودتر آثار عدم ایفای تعهدات را شناسایی کند که خود باعث می‎شود حجم مطالبات غیرجاری بانک‎ها کاهش یابد.
روش
در این پژوهش، اطلاعات لازم به‎طور عمده از طریق مطالعه کتابخانه‎ای و نظرخواهی از خبرگان به روش دلفی فازی جمع‎آوری شد و در موارد ضروری مصاحبه حضوری صورت گرفت. در نهایت با استفاده از تکنیک تحلیل سلسله‎مراتبی فازی (FAHP)، موانع پیاده‎سازی مدل زیان اعتباری موردانتظار شناسایی و رتبه‎بندی شد و به‎کمک روش نوین واسپاس (WASPAS)، راهکارهای بهتر برای رفع موانع اجرای مدل زیان اعتباری موردانتظار در بانک‎های ایران پیشنهاد شدند.
یافته‎ها
یافته‎ها نشان داد که شاخص جهانی‎شدن روش‎های تامین سرمایه، مهم‎ترین شاخص برای ضرورت اجرای استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی در بانک‎های ایرانی است. شاخص افزایش احتمال سوخت مطالبات و ذخیره‎گیری دیر هنگام مطالبات، نیز از شاخص‎های بسیار مهم وضعیت موجود زیرساخت‎های بانک‎های ایرانی بودند. طبقه‎بندی مناسب گروهی تسهیلات خرد و ذخیره‎گیری به‎موقع مطالبات نیز به‎ترتیب پیامدهای بسیار مهم به‎کارگیری مدل زیان اعتباری تشخیص داده شدند. پایش نشدن صورت‎های مالی و سایر اطلاعات در طول بازپرداخت نیز دو مانع بسیار مهم برای پیاده‎سازی این مدل است. دسترسی به اطلاعات اتکاپذیر برای قضاوت حرفه‎ای نیز مهم‎ترین راهکار برای مقابله با این مانع تشخیص داده شد.
نتیجه‎گیری
 بانک‎ها برای پیاده‎سازی مدل زیان اعتباری موردانتظار، باید سیستم‎های مدیریت ریسک خود را توسعه دهند؛ زیرا بخش عمده‎ای از اطلاعات مورد نیاز نظیر تعیین احتمال نکول (PD) و رتبه‎بندی‎های داخلی مشتریان در خصوص تعیین ذخیره مطالبات را واحدهای مدیریت ریسک تهیه می‎کنند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
239 -254
لینک کوتاه:
magiran.com/p2006062 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.