گاوماهی میگویی تالابی (Cryptocentrus cyanotaenia (Bleeker, 1853 (ماهیان استخوانی حقیقی: گاوماهیان)، یک عنصر جدید آب های ایران

پیام:
چکیده:
گاوماهیان همزیست با میگوها، ماهیان نقبزن با اندازه متوسطی هستند که ساکن بستر های ماسهای و گلی در سراسر مناطق گرمسیری هند و آرام هستند . به خاطر ترجیح زیستگاهی، رفتار مخفی، اندازه کوچک و مشکلات نمونهبرداری، بسیاری از گاوماهیان قبلا نادیده گرفته شدهاند. بنابراین دانش ما در مورد پراکنش آنها بسیار کم است. در این پژوهش گاوماهی میگویی تالابی Cryptocentrus cyanotaenia به عنوان یک ماهی جدید از آب های ایرانی ساحل جزیره هرمز (تنگه هرمز) معرفی شد .محدوده پراکنش این گاوماهی در بخش غربی مرکزی اقیانوس آرام و بخش شرقی اقیانوس هند گزارش شده است. این گونه به وسیله خصوصیات متعددی از خط آبی عمودی باریک مایل به سفید در طرفین بدن، رنگ زرد مایل به سبز بر روی 11 قبیل بدن طویل و فشرده، پوزه کوتاه، رنگ خاکستری مایل به قهوهایی به همراه سر و آرواره بالا، وجود تعداد زیادی خط و نقطه اریب منفصل کوتاه آبی رنگ بر روی سر و قاعده باله سینه ایی و به طور مشخص بر روی سر و پوزه تشخیص داده می شود. فراهم نمودن داده در مورد گاوماهی میگویی تالابی که هم اکنون به طور وسیعی در ناحیه اقیانوس هند-آرام پراکنش یافته است، اطلاعات ارزشمندی را در مورد جغرافیای زیستی این گونه در اختیار قرار خواهد داد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
98 -105
لینک کوتاه:
magiran.com/p2006740 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!