تحلیل محتوای برنامه های عقیدتی شبکه ماهواره ای وصال حق

پیام:
چکیده:
هدف پژوهش حاضر تحلیل محتوای کیفی برنامه های عقیدتی شبکه ماهواره ای وصال حق بوده است. مورد مطالعه در این تحقیق، مطالب مطروحه در برنامه های عقیدتی با محوریت تشیع، شبکه ی ماهواره ای مذکور در فصل سوم سال 1396 بوده که با استفاده از رویکرد تحلیل محتوای متون، بدان پرداخته شد. روش انجام کار بدین صورت بوده که پس از بررسی برنامه های شبکه ی موصوف، مطالب حاصل از پیاده سازی مصاحبه ها، میزگردها، اخبار و گزارشات برنامه های عقیدتی، به متن تبدیل شده، متون مذکور مورد بازخوانی قرار گرفته و کدگذاری لازم انجام شد. در نهایت هم، چهار مقوله ی "خرافه گرایی شیعیان، منفعت طلبی مسئولین جمهوری اسلامی ایران، جهادگرایی نادرست شیعیان و فرقه گرایی یا خودبرتربینی شیعیان" به عنوان مقوله های اصلی، شناسایی شدند، از تجزیه و تحلیل زیر مقوله های بدست آمده از مقوله های اصلی، می توان بیان داشت که هدف اصلی شبکه ی ماهواره ای وصال ضربه زدن به حکومت اسلامی با نماد شیعی بوده است، چرا که بیشتر مطالب بدست آمده در خصوص منفعت طلبی و خرافه گرایی می باشد که به گفته ی آنها توسط حکومت اسلامی ایران بنا شده اند؛ بنابراین این نتیجه به دست می آید که این گونه تفکرات، جایگاهی در مذهب شیعه نداشته و با بزرگنمایی برخی انحرافات نمی توان به اصل مذهب شیعه آسیب رساند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
229 -248
لینک کوتاه:
magiran.com/p2007632 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.