گذار نسلی در تجربه جمهوری اسلامی ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:

جامعه شناسان عوامل متعددی را در تغییرات اجتماعی موثر می دانند. در این میان گردش بی وقفه جمعیت از طریق از میان رفتن نسل های قدیمی تر و پیدایش نسل های تازه به گونه ای پیوسته در همه جوامع رخ می دهد. این موضوع مورد توجه اغلب پژوهشگران علوم اجتماعی می باشد. پدیده هایی همچون «تفاوت نسل ها» و یا «گسست نسل ها» که از عوامل موثر در دگرگونی های اجتماعی دوران جدید بشمار می آیند ، محصول چنین فرایندی است. بی گمان فاصله میان نسل پیشین و نسل جدید به دلیل تغییر در برخی باورها و تفاوت در ادبیات و منطق فهم پدیده ها و درگیرشدن با شرایط جدید ، مطالبات تازه ای را برای نسل تازه پدید می آورد. جوانان در نقطه چرخش تاریخی این جابجایی نسلی قرار می گیرند. تلاش آنان هم برای انجام تغییر و هم طرح نظریات و خواسته های جدید با توجه به تنوع و گستردگی آنان ، در عرصه ها و زمینه های گوناگون نمود پیدا می کند و از این جاست که پدیده ای تحت عنوان «اختلاف نسلی» پیش می آید. از آنجا که روابط بین نسلی دربردارنده همبستگی اجتماعی و منافع ملی است ، کوشش های فراوانی برای تعیین این بخش از آسیب های اجتماعی به وقوع پیوسته است. عبور موفقیت آمیز از شرایط تحول نسلی به شرایط جامعه پذیری بستگی دارد. جامعه پذیری مهم ترین عامل برای برداشتن شکاف های اجتماعی در زمانی است که نسل ها به طور مشخص در حال عوض شدن هستند. چنانچه الگوهای نسل های پیشین برای نسل نو اقناع کننده باشد ، شکاف های نسلی قابل تحمل بوده و جامعه دچار بحران هویت نمی گردد.
نظام های سیاسی مهم ترین منبع جامعه پذیری بشمار می آیند که از طریق افزایش ظرفیت های خود برای پاسخ به مطالبات و انتظارات نسل جدید کوشش می کنند تا فاصله ها را کاهش داده و قابل تحمل سازند. چنانچه اختلالاتی در کارکردهای نظام سیاسی پدید آید گسست میان نسل ها رخ خواهد داد و بحران هویت پیامد آن خواهد بود. حال پرسش این است که نقش سامانه سیاسی پس از انقلاب در مناسبات نسلی چگونه بوده است؟

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
97 -119
لینک کوتاه:
magiran.com/p2007662 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!