ارزیابی CBA (سود و زیان) اجرای جداره های عمودی سبز در تهران

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
مشکلات محیط زیستی و خارج شدن شهرها از بافت طبیعی خود، موجب شده است که طراحان شهری در پی احیای نیازهای حیاتی شهرها همچون فضای سبز و چشم اندازهای طبیعی باشند و برای این کار از تجهیزات جدید بهره جویند. سطوح سبز عمودی یکی از گزینه هایی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. این فناوری مانند هر سیستم نوین دارای مزایا و چالش هایی است. یکی از چالش های اساسی این جداره ها، بازدهی اقتصادی آن هاست.
روش بررسی
 در این پژوهش از ارزیابی CBA[1] (تحلیل سود و زیان) برای بررسی چالش مطرح شده استفاده می شود. در حقیقیت با درنظر گرفتن صرفه های اقتصادی ناشی از استفاده از این جداره ها در کنار هزینه های مربوط به نصب، اجرا و نگه داری درک بهتری از بازدهی اقتصادی آن ها حاصل می شود. هزینه های اجرا و نگه داری برمبنای اطلاعات شرکت های مجری این سیستم ها در تهران و صرفه اقتصادی آن ها براساس کاهش انرژی مصرفی در ساختمان شبیه سازی شده با جداره ی سبز مورد کاوش قرار گرفت.
یافته ها
طبق بررسی های صورت گرفته، هزینه های اجرا و نگه داری جداره های سبز در مقابل کاهش هزینه های مربوط به بارهای سرمایشی و گرمایشی، چندین برابر هستند.
بحث و نتیجه گیری
براساس این پژوهش با توجه به هزینه بالای اجرا و نگه داری جداره های عمودی سبز با درنظرگرفتن کاهش هزینه های مربوط به سرمایش و گرمایش، این سیستم ها مقرون به صرفه به نظر نمی رسند. به علاوه سایر صرفه های اقتصادی مطرح برای این جداره ها  هم چون برگشت هزینه انجام شده از راه تولید اکسیژن، کاهش مالیات کربن، افزایش ارزش افزوده ی ملک، کاهش تولید انرژی در نیروگاه ها و کاهش هزینه های درمانی ناشی از کاهش آلودگی هوا مسایلی هستند که مربوط به بهره گیری از گیاهان و نه الزاما جداره های سبز است. بدین ترتیب با بهره گیری از پوشش های گیاهی به اشکال مختلف در قالب فضای سبز نیز فواید مندرج در موارد فوق با صرف هزینه بسیار کم تر حاصل خواهد شد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
237 -247
لینک کوتاه:
magiran.com/p2007689 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!