مروری بر تاثیر ملاتونین بر بیماری های سیستم عصبی

چکیده:
مقدمه
ملاتونین هورمونی است که از غده پینه آل ترشح شده و نقش مهمی در تنظیم عملکردهای مغز ایفاء می کند. این هورمون با فعالیت آنتی اکسیدانی موجب حمایت بدن در برابر عوامل آسیب رسان داخلی و خارجی می گردد. ملاتونین با حفظ هوموستازی میتوکندری تولید رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و به سنتز ATP در میتوکندری کمک می کند. کاهش ملاتونین با افزایش سن یکی از فرضیه های مطرح شده در زمینه توجیه افزایش بروز اختلالات عصبی است. عوامل مختلفی در تنظیم و تولید ملاتونین نقش دارند. این هورمون به عنوان یک عامل محافظتی عصبی در برابر برخی اختلالات عصبی از قبیل بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، افسردگی و میگرن عمل می کند.
نتیجه گیری
با توجه به اثرات مثبت بر سیستم عصبی، خواص غیر سمی پس از مصرف طولانی مدت و نبود عوارض جانبی، ملاتونین می تواند یک ترکیب مناسب برای درمان برخی بیماری های عصبی باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
61 -73
لینک کوتاه:
magiran.com/p2008139 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!