نقش مسیر نورواندکرین کیسپتین -نوروکینین B- دی نورفین در باروری مردان و ارتباط آن با ملاتونین

پیام:
چکیده:
مقدمه
اخیرا زیرمجموعه ای از نورون ها در هسته های arcuate هیپوتالاموس شناسایی شده اند که سه نوروپپتید کیسپپتین، نوروکینین B و دی مورفین (KNDy) را به هم متصل می کند. نشان داده شده است که این نوروپپتیدها نقش حیاتی در کنترل مرکزی تولیدمثل و تنظیم ترشح هورمون آزادکننده گنادوتروپین از طریق اندوکرین، متابولیک و محیطی ایفاء می کنند. KNDy همچنین به عنوان یک هدف درمانی جدید در درمان اختلالات ناباروری عمل می کند. ناباروری متعاقب شیمی درمانی، به ویژه در مردان مبتلا به سرطان در دوران کودکی و در مردان مبتلا به سرطان بیضه رایج می باشد. مطالعات انسانی اخیر اثبات کرده اند که تجویز محیطی و برون زاد کیسپپتین ترشح GnRH در مردان سالم و برخی بیماران مبتلا به ناباروری را تحریک می کند. در این مطالعه مروری، اطلاعات اخیر سیستم نورونی واسطه گر عملکردهای نورون های KNDy در ترشح GnRH و باروری مردان را بحث می کنیم. به علاوه اثر درمان ملاتونین بر روی سیستم نورونی GnRH و اثر مهاری آن بر کیسپپتین و نورون های مهاری گنادوتروپین بحث می شود.
نتیجه گیری
پژوهش های بیشتر در خصوص مکانیسم های عملکردی و مولکولی مسیر KNDy، نوروپپتیدهای مخدری درون زاد و عوامل آنتی اکسیدان هایی مانند ملاتونین ممکن است رویکردی نو برای درمان ناباروری القاء شده توسط شیمی درمانی در مردان را توسعه دهد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
74 -90
لینک کوتاه:
magiran.com/p2008140 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!