تجزیه و تحلیل تعاملات مولکولی با استفاده از روش ترموفورز و کاربردهای آن در علوم اعصاب و فرایندهای زیستی

پیام:
چکیده:
مقدمه
تعاملات مولکولی نقش مهمی را در پدیده ها و فرایندهای زیستی ایفاء می کنند. درواقع هر فرایند زیستی در سلول از همانندسازی ماده ژنتیکی گرفته تا ساخت انواع پروتئین ها به منظور انتقال پیام های عصبی، هورمونی، غشا شامل مجموعه ای از تعاملات مولکولی هستند که به صورت پیوسته رخ می دهند. تداخل در هرکدام از این فرایندها، در هر مرحله از تعاملات مولکولی ممکن است توسط بیماری های مختلفی ایجاد شود. بنابراین مطالعه دقیق آن ها می تواند شناخت ما از پدیده های زیستی را بهبود بخشد و منجر به ابداع روش های نوین در درمان بسیاری از بیماری ها خصوصا بیماری های سیستم عصبی گردد. بدین منظور روش های بیوفیزیکی و بیوشیمیایی مختلفی ابداع شده است. در بین آن ها روش های مبتنی بر لیزر فروسرخ بسیار پر مزیت و مهم می باشند. ترموفورز یکی از این روش ها است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشمندان حوزه پزشکی، داروسازی، علوم اعصاب، پزشکی ترمیم و زیست شناسی قرار گرفته است. این روش بر اساس حرکت مستقیم مولکول ها در شیب دمایی است. این نوع حرکت به طور چشم گیری به خصوصیات بیوفیزیکی مولکول از جمله اندازه، بار و لایه حلال پوشی بستگی دارد. تغییرات در مقیاس میکرو در این خصوصیات می تواند خصوصیات مولکول تحت نفوذ شیب دمایی را تحت تاثیر قرار دهد.
نتیجه گیری
ترموفورز روشی آسان، دقیق و سریع برای تجزیه و تحلیل رفتار مولکول ها است. بدین منظور در این مقاله جزئیات مختلف نظری و عملی و همچنین مزایا و معایب مختلف سنجش میزان تمایل مولکول های کوچک همچون یون ها و مولکول های زیستی مورد بحث قرار گرفت.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
91 -101
لینک کوتاه:
magiran.com/p2008141 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!