طراحی و پیاده سازی سخت افزاری لایه فیزیکی نوری برای کاربرد در شبکه حسگر بی سیم

پیام:
چکیده:
شبکه حسگر بی سیم متشکل از گره های ارزان، چندکاره و با اندازه کوچک هستند که می توانند عملیات حس کردن محیط، جمع آوری و پردازش داده و برقراری ارتباط را انجام دهند. امروزه با توسعه ارتباطات بی سیم، به نرخ داده بالاتری به ویژه برای کاربردهای چندرسانه ای نیاز است. ارتباطات بی سیم نوری (OWC) می تواند نرخ داده بالاتر و ارتباطی بسیار امن نسبت به ارتباط رادیوئی فرکانس بالا فراهم کنند و در کاربردهایی مانند ارتباطات نوری زیر آب بسیار مفید می باشد. در این مقاله یک شبکه حسگر بی سیم با توانایی انتقال داده به صورت نوری طراحی و ساخته شده است. قسمت های مختلف گره حسگر طراحی شده، به صورت عملی آزمایش می شود و سپس پارامترهای ارتباط نوری اندازه گیری خواهد شد. همچنین یک پروتکل دسترسی به رسانه مناسب شبکه حسگر بی سیم نوری مناسب ارائه می گردد. در شبکه حسگر بی سیم نوری طراحی شده، همه بخش های گره و سرخوشه ماژولار هستند بدین معنی که می توان فرستنده، گیرنده و حسگرها را دوباره طراحی و جایگزین کرد. نتایج آزمایش نشان می دهد که بیشینه فاصله انتقال داده با نرخ داده 300 و 600 بیت بر ثانیه برابر 18 متر با نرخ خطای بیتی صفر درصد و 21 متر با نرخ خطای بیتی 10 درصد می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
681 -691
لینک کوتاه:
magiran.com/p2010979 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
امکان پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.