سازمان همکاری شانگهای و تهدیدات امنیتی مشترک در آسیای مرکزی

پیام:
چکیده:
سازمان همکاری شانگهای که در حال حاضر به عنوان مهم ترین گروه بندی چندجانبه و فراملی در حوزه اوراسیای مرکزی شناخته می شود، از ابتدای تاسیس تاکنون، همواره از جنبه های گوناگون مورد توجه بوده است؛ اما در مورد ماهیت واقعی و حوزه فعالیت اصلی این سازمان همواره بحث های فراوانی وجود داشته است. این مقاله با عنایت به این حقیقت که دغدغه های امنیتی، مهم ترین زمینه تشکیل سازمان همکاری شانگهای می باشد و عامل امنیت  طی حیات این سازمان همواره به اشکال گوناگون برجستگی بیشتری نسبت به دیگر ابعاد داشته، به بررسی این موضوع می پردازد که سازمان همکاری شانگهای تا چه حد توانسته در جهت مرتفع نمودن دغدغه های امنیتی مورد نظر اعضا، موفق عمل نماید؟
 این مقاله ضمن معرفی مهم ترین تهدیدات امنیتی مشترک در منطقه آسیای مرکزی، نشان می دهد که سازمان همکاری شانگهای توانسته در سه سطح کلان، منطقه ای و داخلی نسبت به رفع تهدیدات امنیتی اعضا اقدام کند و به این ترتیب، توانسته اولین چارچوب واقعی را برای همکاری های موثر چندجانبه امنیتی در منطقه به وجود بیاورد. با این حال، مجموعه ای از عوامل، همچون رقابت ها و بدبینی های تاریخی در منطقه و غرب گرایی برخی از اعضا، از رسیدن سازمان به سطح بهینه فعالیت های خود جلوگیری کرده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -28
لینک کوتاه:
magiran.com/p2013716 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.