جوانب قانونی و ملاحظات اخلاقی در رجیستری بیماری: مرور دامنه ای

پیام:
چکیده:
با جمع آوری داده های دقیق در فرایند رجیستری، دولت ها قادر به پیشگیری از بروز بیماری های خطرناک می باشند. از طرف دیگر، نگرانی در زمینه افشای اطلاعات افزایش یافته است. پژوهش حاضر با هدف بررسی جوانب قانونی و اخلاقی رجیستری بیماری در قالب عناصر اساسی حفاظت از محرمانگی رجیستری بیماری، ارزیابی تاثیرات حریم خصوصی، اقدامات حفظ محرمانگی داده ها، مالکیت داده ها و رضایت شرکت کنندگان انجام شد. مطالعه از نوع مروری دامنه ای بود و داده ها از طریق جستجو در پایگاه های اطلاعاتی PubMed، Scopus، Web of Science و Google Scholar بدون محدودیت زمانی جمع آوری شد. برآیند مطالعات انجام گرفته حاکی از آن است که اطمینان مردم از محرمانگی اطلاعات، ارایه اطلاعات به رجیستری را به همراه دارد و تحلیل اطلاعات حاصل از آن، موجب حفاظت از سلامتی مردم خواهد شد. بنابراین، تدوین الزاماتی در خصوص نحوه استفاده، تجزیه و تحلیل ، به اشتراک گذاری و حفاظت از داده های رجیستری ضرورت دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -93
لینک کوتاه:
magiran.com/p2014472 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.