نامه به سردبیر:رفتار اطلاع یابی سلامت بیماران

نویسنده:
پیام:
چکیده:
جستجوی اطلاعات توسط گروه های خاص با اهداف خاص صورت می گیرد. اگر جستجوی اطلاعات توسط بیماران و با اهداف کسب اطلاعات در مورد سلامت صورت گیرد، به عنوان مولفه ای از فرایند تصمیم گیری جهت اتخاذ رفتار سلامت به شمار می آید و به عنوان یک فرایند تصمیم گیری محسوب می شود (1). رفتار اطلاع ‏یابی سلامت Health information seeking behavior رفتار هدفمند بیماران برای ارضای نیاز اطلاعاتی سلامت و بیانگر چگونگی جستجو، یافتن و کاربرد اطلاعات مرتبط با بیماری ها توسط آنان است (2). طی دهه های اخیر توجه بین المللی به ارتقای سلامت، خودمراقبتی و افزایش کیفیت زندگی، پژوهش در حوزه رفتار اطلاع یابی سلامت به طور فزاینده ای اهمیت یافتهاست. پیام کلیدی سازمان جهانی بهداشت مبنی بر ارائه اطلاعات مناسب و اگاهی رسانی به بیماران، یکی از مسائل مهم بخش سلامت با گسترش جهانی است که به این امر اشاره می کند. بنابراین درک عمیق تر رفتار اطلاع یابی سلامت بیماران، وابسته به شناخت نیازهای اطلاعاتی، موقعیت جست و جوی اطلاعات سلامت، درک موانع و انگیزه اطلاع یابی آنهاست (3).
نوع مقاله:
نامه
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -2
لینک کوتاه:
magiran.com/p2014897 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.