مقاوم سازی لرزه ای ستون های کوتاه بتن آرمه به روش سطحی و نزدیک به سطح با صفحات CFRP و فولاد مقاومت بالا

پیام:
چکیده:
امروزه وجود ستون‌های کوتاه در ساختمان‌ها و پل‌ها به‌عنوان یک چالش جدی در زلزله مطرح می‌شود. این پدیده مخرب به دلیل اختلاف طول ستون در یک تراز مشخص رخ می‌دهد که عمدتا به دلیل ملاحظات معماری از قبیل قرارگرفتن ساختمان روی سطح شیب‌دار یا محدود شدن ستون و دیوار با عناصر غیر سازه‌ای نظیر دیوارهای آجری و بازشوها و یا وجود اختلاف تراز طبقه در سازه‌های با دوبلکسی به دلیل قرارگیری پیلوت و واحدهای تجاری در همکف می‌باشد. در این مقاله با مدل‌سازی 9 نمونه ستون کوتاه بتن‌آرمه، بدون افزایش سختی، مقاومت برشی آنها به کمک الیاف کامپوزیتی و فولاد مقاومت بالا افزایش داده شده است. نتایج نشان می‌دهد به‌طورکلی مقاوم‌سازی نزدیک به سطح با فولاد مقاومت بالا، بر روی افزایش سطح زیر منحنی انرژی و ضریب شکل‌پذیری و مقاوم‌سازی سطحی بر روی افزایش سطح زیر منحنی بار– جابه‌جایی و ظرفیت باربری نهایی موثرتر می‌باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
139 -150
لینک کوتاه:
magiran.com/p2015249 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!