نام دریای کاسپین در طبقه بندی زبان های ایرانی

پیام:
چکیده:

دریای کاسپین یا دریایی که در شمال ایران واقع است، نامش در حوزه‌های مختلف تاریخ، جغرافیا، سیاست، اقتصاد، دریانوردی، گردش گری و ده‌های حوزه ی دیگر بر سر زبان‌هاست. یکی از حوزه‌هایی که در آن نام دریای کاسپین به چشم می‌خورد، زبان‌شناسی است. در زبان‌شناسی برای اشاره به تعدادی از زبان‌ها، از اصطلاح زبان‌های حوزه ی کاسپین (خزر) استفاده می‌شود. این دریا، که بخشی از شمال ایران را دربرگرفته، باعث شده که ایران‌شناسان و زبان‌شناسان همواره از نام این دریا برای اشاره به زبان‌هایی استفاده کنند که به نوعی در حاشیه ی این دریا گسترده شده‌اند. مازندرانی، گیلکی، تالشی، تاتی و سمنانی از زبان‌هایی هستند که اغلب نام شان در حوزه ی زبان‌های کاسپین به گوش می‌خورد. در مواردی بین زبان‌شناسان و ایران‌شناسان در چگونگی طبقه‌بندی این زبان‌ها اختلاف وجود دارد. در این مقاله تلاش شده است به نقش دریای کاسپین در نام‌گذاری یکی از شاخه‌های زبان‌های ایرانی اشاره ‌شود، در بخش دیگری از این مقاله به تعدادی از واژه‌های هم‌ریشه با کاسپین در گیلکی اشاره خواهد شد. این واژه‌ها که از لغت‌نامه‌های گیلکی استخراج شده‌، نشان می‌دهد که قوم کاس در این منطقه وجود داشته و یا با ساکنین قدیم این مناطق ارتباط نزدیکی داشته‌اند.

زبان:
فارسی
صفحه:
11
لینک کوتاه:
magiran.com/p2018176 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.