مروری بر ترکیبات PCBs در محیط زیست، اثرات بهداشتی، روش های شناسایی و امحاء آن

پیام:
چکیده:
مقدمه
پلی کلروبی فنیل‌ها (PCBs) ترکیب‌های شیمیایی مقاوم و زیست تخریب ناپذیری هستند که می‌توانند آثار زیانباری بر سلامت انسان و محیط‌زیست داشته باشند. این ترکیبات در دستگاه‌های تبدیل حرارتی، هیدرولیکی، روغن‌های روشن‌کننده، آفت‌کش‌ها، لوازم‌آرایشی، رنگ‌کاری و تولید رنگ‌ها، تولید چسب، پلاستیک‌سازی، کاغذهای کپی بدون کربن و در صنایع الکتریکی مانند خازن‌دار، روغن‌های ترانسفورماتور، کلیدهای قطع کننده و لامپ‌های فلورسنت کاربرد دارند. در مطالعه حاضر به مروری بر ترکیبات PCBs در محیط‌زیست، اثرات بهداشتی، روش‌های شناسایی و امحاء آن پرداخته‌شده است.
روش کار
این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه‌های معتبر ایرانی و بین‌المللی Elsevier، Springer، PubMed، Magiran، google scholar،SID، CIVILICA با استفاده از کلیدواژه‌های انگلیسی مانند Polychlorinated Biphenyls (PCBs)، Environment، Health Effect، Water Contamination،degradation، Remediation و با کلیدواژه‌های فارسی شامل بی‌ فنیل‌های پلی کلرینه (PCBs)، محیط‌زیست، اثرات بهداشتی، آلودگی آب، امحاء در بازه زمانی 2017-1980 جمع‌آوری و موردبررسی قرار گرفت.
یافته‌ها
نتایج در چهار بخش اثرات ترکیبات PCBs (اثر بر محیط‌زیست، انسان و حیوانات)، خواص فیزیکی و شیمیایی، روش‌های اندازه‌گیری (چهار روش عمده شیمیایی تخمین نهایی رنگ‌سنجی، الکترومتری، فلورسانس اشعه ایکس و گاز کروماتوگرافی) و روش‌های امحاء ترکیبات PCBs (سه دسته عمده فیزیکی، میکروبی و شیمیایی) مقایسه، دسته‌بندی و ارائه گردید.
نتیجه‌گیری
 بر اساس یافته‌ها، اثرات ترکیبات PCBs بر محیط‌زیست، انسان و حیوانات و تجمع در مواد غذایی زیاد بوده و لذا نیاز به اندازه‌گیری و پایش مداوم، معدوم‌سازی و امحاء این ترکیبات و ارزیابی و معرفی بهترین راه انجام آن می‌باشد. درنهایت، برای حذف PCBs موجود در آب، فاضلاب، لجن و کشتی‌ها نیز بهترین روش معرفی گردیده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -100
لینک کوتاه:
magiran.com/p2019718 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!