بررسی عملکرد بازدارندگی خوردگی عصاره آبی دارچین روی فولاد ساده کربنی در محیط اسید هیدروکلریک 1 مولار

پیام:
چکیده:
بازدارنده های خوردگی یک روش آسان و اقتصادی جهت کنترل خوردگی فلزات در محیط های اسیدی می باشد. در این راستا بازدارنده های خوردگی سبز بر پایه عصاره گیاهان به عنوان یک جایگزین مناسب بازدارنده های خوردگی سنتزی رایج که عمدتا دوست دار محیط زیست نمی باشند مورد توجه فراوان قرار گرفته است. حضورترکیبات فعال درعصاره آبی دارچین آن را به یک منبعی از بازدارنده های سبز در کنترل خوردگی فولاد تبدیل کرده است. در این مطالعه عملکرد بازدارندگی عصاره دارچین توسط آزمون های الکتروشیمیایی و روش های تحلیل سطحی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی نشان داد که پس از 2.5 ساعت غوطه وری فولاد در محلول 1 مولار اسید هیدروکلریکحاوی ppm 800عصاره دارچین،بازده بازدارندگی خوردگی 88% به دست آمد. علاوه بر این، نتایج حاصل از آزمون پلاریزاسیون پتانسیودینامیک کاهش چشمگیر چگالی جریان خوردگی و نرخ واکنش های آندی و کاتدی را نشان داد. تصاویر میکروسکوپی الکترونی و اتمی، تخریب کم سطح فلز که بیانگر تشکیل لایه محافظ بازدارنده روی سطح فولاد است را نشان دادند. هم چنین جذب بازدارنده بر روی سطح از ایزوترم جذب لانگمویر پیروی نمود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
141 -154
لینک کوتاه:
magiran.com/p2020198 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!