بررسی تطبیقی مضامین اجتماعی در اشعار نیما یوشیج و احمد شوقی

پیام:
چکیده:

نیما یوشیج، از برجسته ترین شاعران معاصر در ادبیات فارسی است. او با تحولی که در شعر سنتی فارسی به وجود آورد، عنوان «پدر شعر نو» را به خود اختصاص داد؛ در اشعارش به مضامین مختلفی چون: طبیعت، جامعه، وطن و... پرداخته است.احمد شوقی، از مشهور ترین شاعر معاصر در ادبیات عرب است که به سبب شایستگی اش در شاعری، لقب امیرالشعرایی به او داده شده است . او از مرحله شعر سنتی عبور کرد و در مرحله مابین شعر سنتی و شعر نو، اشعارش را سرود. شوقی در اشعارش به مضامین مختلفی چون : اخلاق، جامعه، وطن، تعلیم و تربیت و... پرداخته است. در این تحقیق که با روش کتابخانه ای و سندکاوی تنظیم و تدوین شده است، ضمن پرداختن به مقدمه کوتاه، مضامین اجتماعی در اشعار دو شاعر معاصر ایرانی و عربی، نیما یوشیج و احمد شوقی با نگاهی تطبیقی بررسی شده است. در این بررسی پی می بریم که هر دو شاعر به مضامین اجتماعی توجه کرده اند و تحت تاثیر ادبیات معاصر غرب به خصوص ادبیات فرانسه، به شیوه سمبولیسم، این مضامین در اشعارشان انعکاس یافته است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
97 -118
لینک کوتاه:
magiran.com/p2025864 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!