بررسی روش های افزایش بهره وری انرژی در ساختمان های مسکونی: رویکرد پویایی شناسی سیستمی

پیام:
چکیده:

ایران جزء کشورهای پرمصرف انرژی در دنیا به حساب می آید و به دلیل وجود منابع فراوان و خدادادی در ایران، انرژی به صورت ارزان قیمت در اختیار مردم قرار می گیرد. در این پژوهش با تمرکز بر پرمصرف ترین بخش یعنی بخش خانگی و همچنین پرمصرف ترین انرژی در این بخش یعنی برق، سعی شده است تا با بررسی و شبیه سازی روش های تایید شده در جهان، نتیجه اجرای این راه کارها طی بیست سال (1395-1415) شبیه سازی و بررسی شود. در این راستا، از روش پویایی شناسی سیستم ها استفاده شده است. این روش تلفیقی از روش های کمی و کیفی است و علت انتخاب آن، تطابق خواص ذاتی سیستم های انرژی با خواص و ابزارهای این رویکرد است که از جمله این خواص می توان به روابط غیر خطی متغیرها، تاخیرهای زمانی، ساختارهای بازخور، عدم اطمینان و روابط علت و معلولی متغیرها اشاره کرد. راه کارهای مورد بررسی در این پژوهش شامل توسعه محصولات روشنایی ال ای دی، توسعه سیستم های تهویه مطبوع، توسعه عایق کاری و همچنین مباحث فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف می باشد که با تخصیص سرمایه به هر یک، میزان کارایی هر کدام بررسی شده است. اطلاعات و داده های مورد نیاز اغلب از گزارش ها و آمارهای رسمی وزارت نیرو و شرکت های تابعه و همچنین سازمان آمار ایران استخراج شده است. در مواقعی که داده کمی برای تعریف روابط میان دو متغیر وجود نداشته است از نظر متخصصان استفاده شده است. نتایج شبیه سازی در یک دوره بیست ساله نشان می دهد بهترین راه کار تخصیص سالانه 25 درصد سرمایه بهره وری به هر یک از راه کارها می باشد که برای محصولات ال ای دی به صورت پرداخت 50 درصد هزینه به صورت بلاعوض و برای سیستم تهویه و عایق به شکل پرداخت تمام هزینه به کمک پرداخت وام های بدون بهره با باز پرداخت دو ساله است. نتایج این پژوهش می تواند راهنمایی برای سیاستگزاران و برنامه ریزان انرژی برق کشور باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
59 -95
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027091 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!