بررسی تطبیقی سرنوشت کیخسرو در شاهنامه و پرسوال در رمان های گرال

نویسنده:
پیام:
چکیده:

از قرن نوزدهم نویسندگان متعددی از تاثیرات ایرانی بر رمان های شهسواری اروپا در قرون وسطی سخن گفته اند اما مطالعات ایشان تا حد زیادی به حدس و گمان و فانتزی محدود می‌گردد. با این حال به نظر می‌رسد که این موضوع بسیار غنی است و این مقاله بر آن است که با تکیه بر متون اصلی و مطالعه‌ تطبیقی میان سرنوشت موازی شوالیه پرسوال قهرمان چندین متن قرون وسطی (داستان گرال اثر کرتین دو تروا، پارسیفال اثر ولفرام اشنباخ، سومین ادامه بر داستان گرال اثر مانسیه، و کتاب عالیقدر گرال) و کیخسرو شاه ایرانی که تصویر اصلی بخش مرکزی شاهنامه فردوسی است بپردازد. تشابهات مورد توجه میان مراحل مهم زندگی این دو قهرمان (تبار آن ها، کودکی دور از جامعه، یتیم بودن، ویژگی‌های معنوی و شاهانه، آزمون‌هایی که پیش رو دارند، به تخت نشستن و ارتباط آن ها با تقدس) تاثیرات جزئی سنت‌های ایرانی بر ادبیات اروپایی در قرون وسطی یا دستکم منشاء مشترک –هندو اروپایی- این روایت‌ها را القا می کنند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فرانسوی
صفحات:
1 -18
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027537 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!