جهش رتبه در PageRank

نویسنده:
پیام:
چکیده:
الگوریتم PageRank یکی از روش های رتبه بندی مبتنی بر گراف وب است که اولین بار توسط موتور جستجوی گوگل برای مشخص کردن میزان محبوبیت صفحات مورد استفاده قرار گرفته است. این الگوریتم برای پیدا کردن صفحات مهم از ساختار پیوندها در وب استفاده می کند. یکی از مشکلات PageRank و الگوریتم های مشابه مبتنی بر گراف وب، آن است که رتبه ی یک صفحه به صفحات خروجی آن بدون هیچ کنترلی انتشار می یابد درحالی که ممکن است صفحه خروجی واقعا توصیه شده توسط صفحه قبلی بطور مستقیم یا غیر مستقیم نباشد. در این مقاله با تغییر فرمول اصلی PageRank روشی ارائه شده است تا با نرمال سازی پیوندهای ورودی به یک صفحه از انتشار بدون کنترل محبوبیت جلوگیری به عمل آید. همچنین به منظور ارزیابی الگوریتم ارائه شده یک گراف وب نمونه ساخته شده است که در بعضی از گره ها دارای جهش رتبه است. این جهش رتبه بعد از اعمال الگوریتم پیشنهادی کاهش می یابد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
52 -59
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027644 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!