تعیین جهت بهینه در ساختمان های اداری اقلیم سرد، مورد مطالعاتی: شهر کرمانشاه

پیام:
چکیده:
سرانه مصرف انرژی در ایران بالاتر از بسیاری کشورهاست. در این میان سیاست های دولت در جهت واقعی سازی قیمت انرژی، توجه به راه کارهای انرژی کارا در بخش ساختمان را افزایش داده است. یکی از راه کارهای موثر در کاهش مصرف انرژی، طراحی اقلیمی ابنیه و از جمله تعیین جهت بهینه ساختمان است. به این ترتیب اولین و مهم ترین وظیفه معمار، قرار دادن ساختمان در جهتی است که بیشترین دریافت نور خورشید را در فصل زمستان و کمترین دریافت را در فصل تابستان داشته باشد. بهره گیری از نور خورشید علاوه بر تاثیری که بر کاهش نیاز گرمایشی ساختمان دارد، با بهینه سازی کیفیت محیط داخل می تواند باعث سلامت و بهره وری بیشتر ساکنان و در نتیجه ایجاد منافع اقتصادی فراوان برای کشور شود. اولگی1 با توجه به شدت تابش آفتاب بر سطوح قائم در جهات مختلف جغرافیایی و نیز ساعت ها و فصول مختلف، مناسب ترین جهات را برای چهار منطقه اقلیمی ایالات متحده آمریکا به دست آورد که برای مناطق دیگر با شرایط و عرض های جغرافیایی یکسان از جمله ایران نیز به کار می رود. هدف از مطالعه حاضر بررسی صحت و سقم جهت گیری بهینه تعریف شده برای ساختمان ها در اقلیم سرد ایران (شهر کرمانشاه) می باشد. از آنجا که دانش شبیه سازی، مطالعه رفتار پیچیده ساختمان را با توجه به اقلیم ممکن ساخته و طراحان را در اتخاذ روش های مناسب اقلیمی، یاری می رسانند؛ لذا در این تحقیق برای تعیین جهت بهینه ساختمان از نرم افزار شبیه ساز دیزاین بیلدر استفاده شده است. به این منظور یک تیپ ساختمان اداری پرتکرار در این شهر، در نرم افزار مورد نظر با ویژگی های نزدیک به واقعیت شبیه سازی و سپس انرژی اولیه مورد نیاز ساختمان در جهات مختلف محاسبه شد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که با در نظر گرفتن شاخص میزان مصرف انرژی، کشیدگی غربی- شرقی، بهترین جهت گیری در ساختمان های اداری شهر کرمانشاه می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -9
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027677 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!