طراحی و ارزیابی برنامه کاربردی مبتنی بر گوشی هوشمند برای مدیریت درمان افراد با نارسایی قلبی

پیام:
چکیده:
اهداف

بیماران مبتلا به نارسایی قلبی نیازمند آموزش و حمایت در ارتباط با رژیم دارویی، نحوه مصرف داروها، رژیم غذایی، فعالیت ها و انجام اقدام مناسب در هنگام بروز علایم هستند. هدف این مطالعه، طراحی و ارزیابی برنامه کاربردی مبتنی بر گوشی هوشمند برای مدیریت درمان افراد با نارسایی قلبی بود.

مواد و روش ها

 در این پژوهش توسعه ای- کاربردی با رویکرد طراحی نرم افزار در بازه زمانی آذر 1396 تا تیر 1397 به منظور تعیین قابلیت ها و داده های مورد نیاز برنامه کاربردی، از جست وجو در پایگاه های اطلاعاتی، مرور متون و نظر متخصصان سلامت استفاده شد و برنامه تحت سیستم عامل اندروید با داشبورد تحت ویندوز طراحی شد. ارزیابی برنامه در زمینه مدیریت درمان براساس مقیاس سنجش برنامه کاربردی گوشی هوشمند (MARS) و نمره عملکردی موسسه انفورماتیک مراقبت بهداشتی (IMS) و سازگاری با راهنمای انجمن نارسایی قلب آمریکا (HFSA) توسط 20 نفر از افراد با نارسایی قلبی و مراقبان خانوادگی آنها، کارکنان سلامت و برنامه نویس صورت گرفت.

یافته ها

برنامه کاربردی گوشی هوشمند با میانگین نمره کلی 0.86±10.70 در مقیاس MARS، میانگین نمره 0.87±9.00 از 11 در مقیاس IMS و میانگین نمره 0.79±7.00 از 8 براساس معیارهای HFSA، مطلوب ارزیابی شد.

نتیجه گیری

 استفاده از برنامه کاربردی مبتنی بر گوشی هوشمند می تواند در مدیریت درمان و خودمراقبتی بیماران نارسایی قلبی بسیار کمک کننده و مفید باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
125 -131
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027700 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!