عمق پردازش در شرایط متفاوت آموزشی و تفسیر ساختارهای وارونگی انگلیسی توسط زبان آموزان ایرانی

پیام:
چکیده:

ایده فعال‌سازی آگاهی به یادگیری در کلاس‌های درس ایده جدیدی نیست اما به تازگی تحقیقات مربوط به آن، همه افراد درگیر در آموزش زبان را ترغیب می‌کند که به چگونگی ارائه زبان جهت تسهیل این امر به گونه‌ای اصولی بپردازند. این نوع آگاهی از طریق فعالیت‌های فرم-معنا محور برانگیخته می‌شود زیرا این فعایت‌ها، فرآیندهای شناختی مهم در یادگیری زبان دوم را فعال می‌سازند. تاثیر این نوع فعالیت‌های مبتنی بر درون‌داد و برون‌داد بر یادگیری انواع ساختارهای دستوری و نقش آگاهی در هر یک، موضوعی قابل بحث است. این تحقیق به صورت کیفی فرآیندهای شناختی و سطح آگاهی زبان‌آموزان را در سه نوع آموزش فرم-معنا محور با در نظر گرفتن عملکرد آنها در تفسیر ساختارهای وارونگی انگلیسی مقایسه کرده است. تکنیک‌های مورد بررسی در این تحقیق، آموزش پردازشی، برجسته‌سازی متنی و ویرایش متن بوده است. برای دستیابی به اهداف تحقیق، از زبان‌آموزان خواسته شد افکارشان را در طول آموزش به صورت شفاهی بیان کنند تا ضبط، نوشته و کدگذاری شوند. معیار قرار دادن زبان‌آموزان در هر یک از سطوح آگاهی از معیارهای ذکر شده توسط لئو، شی و مورنو (2008) انتخاب و برای متناسب شدن با فعالیت‌های تجربی مورد استفاده در این تحقیق، کمی تغییر داده شدند. عملکرد زبان‌آموزان در تفسیر این ساختارها از طریق پیش‌آزمون و دو پس‌آزمون مورد سنجش قرار گرفت. یافته‌ها نشان می‌دهد که هر یک از تکنیک‌های آموزشی، سطوح متفاوتی از آگاهی و عمق پردازش را فعال می‌سازد. بر این اساس، یافته‌ها همچنین عدم تفاوت معنادار در عملکرد دو گروه آموزش پردازشی و ویرایش متن را در پس‌آزمون فوری و عملکرد بهتر گروه آموزش پردازشی را در پس‌آزمون زمان‌دار توضیح می‌دهند. با توجه به مزایای آموزش پردازشی و ویرایش متن در تحقیق حاضر، این دو تکنیک آموزشی می‌توانند در یک برنامه درسی گنجانده شوند و به عنوان ابزارهایی مکمل به معلمان زبان کمک کنند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
1 -32
لینک کوتاه:
magiran.com/p2027833 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!