تحلیل مردم شناختی مراسم مذهبی الله الله حسینه وینا (مراسم احرام بستن) در شهرستان مراغه

نویسنده:
پیام:
چکیده:

 برگزاری مراسم گوناگون اجتماعی شامل سوگواری ,جشنها و اعیاد از مهمترین خصوصیات جوامع انسانی است که اجرای ، برگزاری مراسم گوناگون اجتماعی شامل سوگواری آنها از زمانهای کهن تا به امروز استمرار داشته است. در همه جهان به خاطر مناسبتهای خاص، روزها و ماه هایی از سال ملی یا خانوادگی در ، را برای انجام آداب ورسوم معین اختصاص میدهند. بررسی و شناخت مراسم سوگواری اعم از مذهبی شمار فرهنگ عامه محسوب میشود که یکی از زمینه های پژوهش در علم مردم شناسی است. اجرای مراسم و آیین های میراث اجتماعی جامعه را ابقا میکند و ضمن غنی سازی فرهنگ و همبستگی ارزشهای پایدار، آن را به نسلهای ، مذهبی آینده انتقال میدهد .یکی از مراسمی که در پیوند و همبستگی اجتماعی شیعیان و به خصوص ایرانیان نقش اساسی را ایفا میکند، مراسم ماه محرم میباشد .آداب ورسوم حاکم بر عزاداری های مذهبی سالار شهیدان یکی از دیدنی ترین و عرفانی ترین مراسم شهرستان مراغه محسوب میشود. از مهمترین این مراسم، آیین احرام بندی یا آئین الله الله حسینا واینا است که در صبح روز عاشورا با حضور خیل عظیم هزاران نفر از عزاداران برگزار میشود. در این راستا، هدف از پژوهش حاضر که به روش کتابخانه ای و میدانی صورت گرفت است، بررسی و مطالعه مردم شناختی مراسم آئین مذهبی و سنتی الله الله حسینا واینا در این شهرستان میباشد.

زبان:
فارسی
صفحات:
1 -10
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028172 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!