تشخیص بیماری دیابت با استفاده از روش های مبتنی بر داده کاوی با تکیه بر داده های بومی

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

بیماری دیابت یکی از شایع ترین و پر هزینه ترین بیماری ها می باشد که تشخیص به موقع آن می ‏تواند منجر به کاهش پیشرفت این بیماری و عوارض ناشی از آن شود. این پژوهش با هدف تعیین وضیعت بیماری دیابت ازنظر ابتلا و یا عدم ابتلا به آن، با استفاده از تکنیک‏ های داده کاوی انجام شده است.

روش ها

این مطالعه از نوع تحلیلی بوده و پایگاه داده آن شامل 254 رکورد مستقل مبتنی بر 13 ویژگی و جمع آوری شده توسط محققین طرح از یکی از مراکز تخصصی دیابت شهرستان مشهد می باشد.

نتایج

پس از پیش پردازش داده ‏ها روش های مختلف تشخیص الگو مورد بررسی قرار گرفتند، با استفاده از شبکه‏ عصبی پرسپترون چندلایه MLP، شبکه عصبی LVQ، بردار پشتیبان SVM و روش خوشه بندی K_means، میانگین حداقل مربعات خطا محاسبه گردید. صحت عملکرد هر یاد گیر به ترتیب 94%، 92%، 96% و 93% محاسبه گردید.

نتیجه گیری

نتایج مطالعه حاکی از آن است که روش SVM عملکرد بهتری نسبت به سایر روش‏ها در تشخیص بیماری دیابت دارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -14
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028251 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!