ساخت نانوکامپوزیت پلی آمید- پلی اتیلن رسانای معادل بافت حاوی نانولوله های کربنی به عنوان الکترود میکرودزیمترهای گازی

پیام:
چکیده:

هدف از این پژوهش ساخت کامپوزیت رسانای معادل بافت مشابه پلاستیک تجاری A-150  گران قیمت با دسترسی محدود است که در آن به جای دوده، از نانولوله ی کربنی برای دست یابی به خاصیت رسانایی بیش تر استفاده شده است. برای این منظور نانوکامپوزیت های پلی آمید/ پلی اتیلن حاوی 1 to 4%  نانولوله ی کربنی به روش اختلاط مذاب ساخته شدند. رسانایی کامپوزیت حاوی 3% نانولوله ی کربنی به 3× 10-6 S/cm-1  رسید که در محدوده ی خصوصیت های مواد نیم رسانا قرار دارد. ریزنگاره های میکروسکوپی الکترون روبشی (SEM) و عبوری (TEM) تشکیل شبکه ی رسانای الکتریکی در فاز پیوسته ی پلی آمید و در فصل مشترک دو فاز را نشان می دهند. در بررسی خواص مکانیکی، افزایش چشمگیری در کامپوزیت حاوی 3% نانولوله ی کربنی مشاهده شد. تعیین مقدارهای چگالی و درصد عناصر نشان می دهد که مقدارهای به دست آمده برای این نانوکامپوزیت با مقدارهای اعلام شده برای بافت نرم و پلاستیک A-150  مشابهت دارند. محاسبه های میکرودزیمتری نشان داد که توزیع های انرژی خطی به دست آمده برای میکرودزیمترهایی از جنس نانوکامپوزیت پلی آمید/ پلی اتیلن/ نانولوله ی کربنی و A-150  هم خوانی خوبی دارند. در نتیجه، نانوکامپوزیت ساخته شده می تواند جای گزین مناسبی برای پلاستیک معادل بافت A-150  برای استفاده به عنوان الکترود در میکرودزیمترهای گازی باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
108 -116
لینک کوتاه:
magiran.com/p2029029 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!