مروری بر روش های تخمین میزان پسروی سواحل صخره ای و عوامل موثر بر آن

پیام:
چکیده:
پسروی سواحل صخره ای معضلی جدی است که کرانه های چنین سواحلی را در سراسر دنیا تهدید می کند و به معنای تغییر موقعیت خط ساحلی می باشد. تاثیرات پسروی بر تخریب محیط طبیعی ساحل یا سازه های موجود، شناخت ساز و کار پسروی و عوامل موثر بر آن را ایجاب می کند. در اکثر موارد پسروی، به صورت گسیختگی زیر صخره در اثر برخورد امواج به پای آن و جدا شدن ذرات از صخره رخ می دهد. در این مقاله پسروی سواحل صخره ای و چندین مدل جهت برآورد آن، معرفی می گردد. با توجه به اینکه عامل اصلی پسروی، بالاروی امواج در پای صخره است، شرایط فیزیکی مانند عرض ساحل، شیب صخره، وجود سکوهای ساحلی، فرو رفتگی ها و بیرون زدگیها می توانند بر میزان پسروی صخره موثر هستند. از سوی دیگر جنس صخره ها می تواند کنترل کننده سرعت پسروی آنها باشد. لذا برای حصول به نتایج دقیق، باید مدلهای پسروی سواحل صخره ای با توجه به اتلاف انرژی امواج، انباشت و تخلیه رسوبات در پای صخره، همراه با مطالعات دقیق رفتار دینامیکی ساحل و انرژی موج در پریود مشخص آن، بر پایه اصول علمی ژئوتکنیک، آمار و احتمالات، ریاضی و مدلهای هیبریدی حاصل گردد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
42 -52
لینک کوتاه:
magiran.com/p2029422 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!