مصرف شیر و خطر بیماری های قلبی- عروقی: با نگاهی بر دیدگاه قرآن و احادیث

پیام:
چکیده:

نتایج متناقضی در مورد مصرف شیر و خطر بیماری های قلبی- عروقی (CVD: Cardiovascular Disease) گزارش شده است. مطالعه حاضر یک پژوهش مروری می باشد که با استفاده از یافته های تحقیقات علمی، آیات قرآن کریم و احادیث در ارتباط با تاثیر مصرف شیر بر سلامت و بروز CVD انجام شده است. با توجه به نتایج منابع علمی، نه تنها ارتباط معنا داری بین مصرف شیر (پرچرب و یا کم چرب) با بروز بیماری های قلبی- عروقی مشاهده نشده است؛ بلکه در مطالعات گوناگون، تاثیر مفید مصرف شیر (حتی پرچرب) بر سلامت انسان گزارش گردیده و در کتب اسلامی نیز به آن اشاره شده است. از نظر مکانیسم اثر، به طور دقیق مشخص نمی باشد که چگونه مصرف شیر خطر ابتلا به CVD را افزایش می دهد. افزایش سطح کلسترول LDL (Low-density Lipoprotein) به عنوان عامل افزایش خطر ابتلا به CVD مطرح می باشد؛ اما مشاهده شده است که شیر با افزایش همزمان سطح کلسترول HDL (High-density Lipoprotein)، اثرات منفی ناشی از سطح کلسترول LDL بالا بر سلامت را جبران می کند. شایان ذکر است که در مطالعات صورت گرفته، نقش سایر عوامل در این ارتباط نیز ذکر شده است. بررسی های انجام شده بر این مهم تاکید می کنند که انجام مطالعات بیشتر به منظور بررسی رابطه بین مصرف شیر و شیوع بیماری های قلبی- عروقی، لازم و ضروری می باشد؛ زیرا با توجه به آیات قرآن کریم، احادیث و روایات، شیر دوای بیماری است و نه عامل ایجادکننده آن. با توجه به آنچه ارائه گردید، این نتیجه به دست می آید که از مطالب قرآن و منابع اسلامی می بایست به عنوان راهنمایی برای شناخت دقیق و یافتن حقایق علمی نهفته در یک موضوع بهره برد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
63 -74
لینک کوتاه:
magiran.com/p2029660 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.