ارائه مدلی از توسعه تجاری خلیج فارس و دریای عمان مبتنی بر تجارب تاریخی

پیام:
چکیده:

خلیج‌فارس و دریای عمان از تاثیرگذارترین پهنه‌های آبی جهان هستند که در ادوار مختلف نقش‌های متفاوتی را ایفا کرده‌اند. این نقش در دنیای باستان تا گذشته‌ای نه چندان دور بیشتر معطوف ارتباطات و تجارت بوده است. طی سال‌های آخر قرن 20 میلادی تحولاتی در راستای ایجاد حلقه‌های ارتباط اقتصادی، در اطراف این دو پهنه آبی مراکزی به وجود آمدند که در کشورمان نام مناطق آزاد را به خود گرفتند. اساسا ایجاد این‌گونه مناطق در صورتی که منجر به خودبسندگی اقتصادی شوند، توفیقاتی در پی نخواهد داشت. در مقابل مدل پاکستانی منطقه تجاری گوادر که کشورهای مختلف در توسعه آن نقش داشتند، بسیار موفق عمل کرده است. در مدل‌های باستانی تجارت و حلقه‌های ارتباطی، نقش مناطق مختلف و تاثیر و تاثرات آن‌ها در داده‌های فرهنگی باقی‌مانده از گذشته مشهود است. در این مقاله سعی بر آن است تا ذهن خواننده به سمت خودآگاهی تاریخی در راستای عبرت از گذشته سوق یابد. بازشناسی نقش تاریخی خلیج‌فارس و دریای عمان به‌عنوان حلقه‌های ارتباط تجاری مهم میان شرق و غرب آسیا از طرفی و میان آسیا و اروپا و افریقا از طرف دیگر بسیار ضروری به نظر می‌رسد. توسعه بندر چابهار مبتنی بر خودآگاهی تاریخی تنها راه برون‌رفت از خودتحریمی است که خود نتیجه خودبسندگی اقتصادی است. مشارکت کشورهای منطقه در توسعه بندرچابهار به معنای گره‌خوردن منافع تمامی قدرت‌های اقتصادی به یکدیگر است و این خود مهم‌ترین راه برون‌رفت از تحریم‌ها محسوب می‌شود.

زبان:
فارسی
صفحات:
45 -60
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030345 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!