ژئوبیوتوریسم در جزایر مرجانی خلیج فارس

نویسنده:
پیام:
چکیده:

اکوسیستم آب‌سنگ‌های مرجانی مراکز اصلی تنوع زیستی دریایی هستند. این اکوسیستم‌ها از لحاظ ارزش‌های طبیعی، اکولوژیکی و اقتصادی در جهان حائز اهمیت هستند. خلیج‌فارس با تنوع زیستی آب‌سنگی نسبتا کم در مقایسه با تنوع زیستی موجود در اقیانوس هند یکی از وسیع‌ترین محیط‌ها برای رشد مرجان‌هاست. در این پژوهش که با هدف شناسایی پتانسیل و توان جزایر مرجانی در جلب و جذب گردشگری صورت گرفته است، پس از بررسی نفشه‌های توپوگرافی و زمین‌شناسی منطقه خلیج‌فارس و داده‌های حاصل از بازدید و پیمایش میدانی، توصیف و تشریح انواع آن‌ها بر اساس مدل ژئوتوریستی رینارد معیارهای اصلی در بررسی ژئوبیوسایت همانند: شاخص‌بودن، حفاظت، کمیابی و جغرافیای دیرینه و معیارهای مکمل شامل بررسی اکولوژیکی، زیبایی‌شناختی، فرهنگی و اقتصادی صورت گرفت و بر اساس نتایج حاصله جزایر کیش، با 85درصد لارک، قشم حائز بالاترین امتیاز ممکنه و جزیره خارک با 70درصد کمترین امتیاز را به‌دست‌آوردند.

زبان:
فارسی
صفحات:
61 -76
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030346 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!