روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی میان بین النهرین، منطقه خلیج فارس و هند تا قبل از اسکندر مقدونی

پیام:
مترجم:
حیدر امیری
چکیده:

این مقاله با موضوع بررسی روابط میان بین‌النهرین، خلیج‌فارس و هند تا قبل از اسکندر مقدونی ترجمه ای از  Cultural, economic and political relations between Mesopotamia, the Gulf Persian and India before Alexander است که در کنفرانس Megasthenes and His Time (مگاستنس و زمان او) ارائه شده است و در کتاب مجموعه مقالات دوران کلاسیک و شرق که در سال 2016 میلادی چاپ شده است. در این مقاله ضمن اشاره به تاریخ خلیج‌فارس و کاوش‌های جدید باستان‌شناسی در این مناطق به ارتباطات بین‌منطقه‌ای و نقش مهمی این دریا در توسعه اجتماعی این مناطق در هزاره هفتم قبل از میلاد داشته است، اشاره شده است و به نوع ارتباط دریایی که بین‌النهرین، جنوب ایران، شرق عربستان، بلوچستان و هند پرداخته شده و ابعاد مختلف آن شناسانده شده است. کاوش‌های جدید باستان‌شناسی در این مناطق نشان‌دهنده این واقعیت است که ارتباطات بین‌منطقه‌ای به‌وسیله دریا نقش مهمی در توسعه اجتماعی این مناطق در هزاره هفتم قبل از میلاد داشته است. در مورد اقوام ساکن در این حوزه تمدنی به نظر می‌رسد، آن‌ها به دریا به‌عنوان منبع تغذیه و یک راه ارتباطی و اطلاعاتی توجه داشته‌اند و درنتیجه آن انواع مختلفی از توسعه اجتماعی و فرصت ارتباطی بین‌منطقه‌ای ایجاد شده است.

زبان:
فارسی
صفحات:
93 -117
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030348 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!