بررسی معنی و مبنای آینده پژوهی در تمدن غرب و مهدوی

نویسنده:
پیام:
چکیده:

یکی از مباحثی که امروزه در بین اندیشه‌وران و فرهیختگان مطرح می‌باشد، مسئله آینده‌پژوهی است. این تحقیق با روش تحلیلی و با مراجعه به منابع مکتوب دنبال پاسخ این سوال است که آیا بین معنی و مبنای آینده‌پژوهی در تمدن غربی و تمدن مهدوی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟ دستاورد این پژوهش نیز تفکیک بین آینده‌پژوهی غربی و مهدوی در معنی و مبنا است. آینده‌پژوهی مهدوی به معنای نگاه به فرجام جهان بر اساس روایات اهل‌بیت؟عهم؟ و از مقوله پیشگویی است. ولی آینده‌پژوهی غربی به معنای جست‌وجوی روشمند در حوادث و عوامل تغییر یا ثبات یک حالت و یا یک چیز به منظور تشخیص و برنامه‌ریزی برای ساختن و شکل‌دهی آینده و از مقوله پیش‌بینی است. هم‌چنین آینده‌پژوهی غربی روشی برای تشخیص آینده یک شرکت و یا یک شهر و یا یک کشور و حتی یک فرهنگ و تمدن است. اما آینده‌پژوهی مهدوی منحصر در تبیین پایان تاریخ بشر و در تشخیص آینده رفتار منتظران و میزان تاثیرگذاری آن در فرآیند ظهور و در نهایت، فرجام بشریت است.

زبان:
فارسی
صفحه:
21
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030784 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!