بایسته های راهبردی در نقشه راه «موسسه آینده روشن» جهت مدیریت بهتر «مهدویت و چالش های آن»

نویسنده:
پیام:
چکیده:

موسسه آینده روشن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نهاد علمی و تبلیغی مباحث مهدویت، دارای رسالتی گسترده در عرصه امور دینی است و می‌تواند نقش مهمی را در عرصه تعامل بین حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، سطوح مختلف جامعه اسلامی و حتی ارتباطات بین‌الملل ایفا نماید. توفیق‌های حاصله از دوره‌های مختلف دکترین مهدویت، نشانگر جایگاه تاثیرگذار این نهاد علمی است. مسئله آن است که برای مدیریت بهتر در موضوع مهم «مهدویت و چالش‌های آن» و استفاده عملیاتی از یافته‌های حاصل از تحقیق‌های دوره‌های دکترین مهدویت، بایسته‌های راهبردی مطلوب در نقشه‌راه موسسه آینده روشن چه می‌تواند باشد. راهبردهایی که بتواند در برنامه‌ریزی عملیاتی برای آموزش، پژوهش، تبلیغ و به‌کارگیری طلاب و دانشجویان و دستاوردهای آنان، متناسب با قابلیت‌های فراوان این نهاد مورد استفاده قرار گیرد. این مقاله به منظور ارائه ایده مطلوب در نقشه‌راه آموزشی و پژوهشی موسسه وزین آینده روشن با روش کیفی و موردی از طریق رصد فرآیندها در حوزه مباحث مهدویت با عنایت به وضعیت موجود و ارائه بایسته‌های راهبردی و راهکار و پیشنهاد ذیل هر بایسته برای دست‌یابی به وضع مطلوب انجام شده است. دستاورد مقاله حاکی از آن است که انجام پژوهش‌های تخصصی مبتنی بر برخی عناوین آینده‌پژوهی و اقدام‌پژوهی در مهدویت، همچنین توجه به بایسته‌های راهبردی مربوط به نقشه علمی موسسه آینده روشن در حوزه آموزش و پژوهش (با راهبردهایی چون تقویت نظام جامع علمی، بهبود کیفی در شیوه‌های پذیرش طلاب و دانشجویان، ایجاد محیط آموزشی راهبرنده، تقویت ارتباط بین آموزش وعرصه‌های نیاز جامعه در مباحث مهدوی، توسعه همکاری‌ها و ارتباطات بین‌المللی در مورد موعود آخرالزمان، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جامع و به‌روز پژوهشی، علم‌سنجی، سامان‌دهی پژوهشگاه مرکزی و پژوهشکده‌های تخصصی در موسسه، سیاست‌گذاری‌ در عرصه ارائه خدمات پژوهشی در سطوح مختلف به مخاطبان)، در مدیریت کارآمدتر موسسه آینده‌ روشن در عرصه درون‌سازمانی، ملی و جهانی تاثیرگذار است.

زبان:
فارسی
صفحه:
85
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030796 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!