بازنمایی آخرالزمان در فیلم مردان ایکس؛ اپوکالیپس

پیام:
چکیده:

موضوع آخرالزمان از جدی‌ترین سوژه‌ها در سینمای هالیوود و موضوع بسیاری از فیلم‌ها بوده است. سینمای هالیوود نقش بسیار تاثیرگذاری در جهت‌دهی به افکار عمومی ایفاء می‌نماید؛ از این رو مطالعه و بررسی نحوه بازنمایی آخرالزمان که در مذهب شیعه جایگاه برجسته‌ای دارد، از ضروریاتی است که به ویژه از منظر علوم اجتماعی همواره مغفول مانده و پژوهش‌های شایان توجه به خصوص از لحاظ کیفی در این حوزه کمتر صورت گرفته است.
در این مقاله با انتخاب هدفمند فیلم مردان ایکس؛ اپوکالیپس که یکی از جدیدترین و پرمحتواترین از مجموع 175 فیلم‌ تولیدی پس از سال 2012 در مورد آخرالزمان در سینمای هالیوود است، با استفاده از نشانه‌شناسی، بازنمایی صورت‌ گرفته پیرامون این موضوع را تبیین نمودیم. سپس با شناسایی نشانه‌ها و رمزگشایی از آن‌ها، معنا و مفهوم‌ها را تحلیل کردیم. از این تحلیل‌ها این‌گونه می‌توان نتیجه گرفت که این فیلم هالیوودی، آخرالزمانی را بازنمایی کرده است که برخلاف تمام آموزه‌های دینی، هیچ اثری از خداوند و حجت او دیده نمی‌شود. دجال در آن منجی اسلام معرفی شده است و جنیان نقش برجسته‌ای در نجات بشریت و ایجاد آرمان‌شهر دارند.

زبان:
فارسی
صفحه:
115
لینک کوتاه:
magiran.com/p2030797 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!