ایران و استفاده از ظرفیت های روسیه در مواجهه با تحریم ها

نویسنده:
پیام:
چکیده:

در طول سال‌های گذشته، روسیه خواسته و ناخواسته از جایگاه نسبتا خوبی در سیاست خارجی ایران برخوردار بوده است. بخشی از این جایگاه به وضعیت ایران در نظام بین‌الملل به‌خصوص اعمال تحریم‌های بین‌المللی مرتبط می‌شود و بخشی دیگر به دلیل مواضع نسبتا یکسان در مورد مسایل مهم جهانی است. در این بین تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که پس از خروج واشنگتن از برجام وضع شد، شرایط دشواری را در روابط تهران و مسکو به‌وجود آورده است. به خصوص که تحریم‌ها صرفا محدود به ایران نسیتند و شرکت‌ها و کشورهایی که با ایران همکاری می‌کنند را نیز دربرمی‌گیرند. از این رو با توجه به اهمیتی که رابطه با روسیه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد، نوشتار حاضر به این مسئله می‌پردازد که «روسیه دارای چه ظرفیت‌هایی برای دور زدن یا کم اثر کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران است؟» یافته‌های بحث نشان می‌دهد که روسیه در شرایط تحریمی می‌تواند در چهار حوزه فروش نفت، مبادلات بانکی، تامین کالاهای استراتژیک و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای به ایران کمک کند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
41 -69
لینک کوتاه:
magiran.com/p2034325 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!