بررسی شیمی کانی ها و دما- فشارسنجی آمفیبولیت های مجموعه ی دگرگونی قطور (استان آذربایجان غربی- شمال غرب ایران)

پیام:
چکیده:

مجموعه دگرگونی قطور در مرز آذربایجان غربی با ترکیه قرار دارد و شامل واحدهای دگرگونی متابازیت، گنیس ، فیلیت، مرمر، آهک-سیلیکات و سرپانتینیت است. سنگ های آمفیبولیت در این مجموعه ی دگرگونی به دو دسته ارتو- و پارا-آمفیبولیت تقسیم می شوند. کانی های اصلی تشکیل دهنده ی ارتوآمفیبولیت ها شامل هورنبلند و پلاژیوکلاز بوده و زیرکن، تیتانیت و کانی های تیره کانی های فرعی آنها هستند. نمونه های پاراآمفیبولیتی افزون بر آمفیبول و پلاژیوکلاز، دارای مقادیری از کانی های کلسیت و کوارتز نیز هستند. کانی های ترمولیت/اکتینولیت، کلریت و سریسیت در ارتباط با رخداد دگرگونی برگشتی در شرایط رخساره ی شیست سبز در این سنگ ها تشکیل شده اند. بررسی شیمی کانی و تعیین شرایط دما و فشار دگرگونی ارتوآمفیبولیت ها هدف این پژوهش است. بر اساس نتایج تجزیه ارتوآمفیبولیت ها به روش ریزکاو الکترونی، ترکیب آمفیبول از نوع مگنزیوهاستینگزیت است و خاستگاه دگرگونی دارد و ترکیب فلدسپات از نوع الیگوکلاز است. براساس دما- فشارسنجی این سنگ ها به روش های مختلف، دما و فشار دگرگونی اوج حدود 650-550 درجه ی سانتی گراد و 6 تا 8 کیلوبار است. شیب زمین گرمایی محاسبه شده بر اساس دما و فشار به دست آمده حدود C/km° 25 تعیین شد که با شرایط برخورد قاره ای همخوانی دارد. بنظر می رسد که بسته شدن اقیانوس نئوتتیس در کرتاسه و برخورد قاره ای پس از آن در الیگوسن پایانی-میوسن عامل تشکیل آمفیبولیت های مورد بررسی در مجموعه دگرگونی قطور بوده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
565 -576
لینک کوتاه:
magiran.com/p2034358 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!