موضع گیری ادیان مختلف نسبت به اتانازی یا قتل از روی ترحم و چالش های اخلاقی و ماموریتی نیروهای انتظامی

پیام:
چکیده:
مقدمه

مرگ یکی از مسائل و دغدغه های اساسی ادیان اعم از شرقی و غربی است. همه ادیان به دنبال این هستند تا با توضیح و تعریف مناسب از مرگ و معنادار نشان دادن آن، به معناداری زندگی برسند. از آنجا که حیات و ممات انسان کاملا درهم تنیده است و هر جا صحبت از نحوه زیست باشد، قطعا به بحث در مورد نوع مرگ و پس از آن هم خواهد رسید، طبیعی است که تمامی ادیان نسبت به موضوع مرگ و در اینجا اختصاصا موضوع اتانازی یا قتل از روی ترحم موضع گیری داشته باشند. اتانازی در حیطه طب انتظامی دارای اهمیت ویژه ای است که کم تر به آن توجه شده است. کثرت احتمال وجود مجروحین و مصدومینی که طلب مرگ می کنند و لزوم تصمیم گیری اخلاقی امدادگر یا پزشک و همچنین جنبه جنایی قتل از روی ترحم، مصادیق عمده از این امر هستند که لزوم توجه به پدیده اتانازی را گوشزد می کنند. مقاله حاضر در نظر دارد موضع گیری ادیان مختلف جهان نسبت به پدیده اتانازی را که یکی از آبشخورهای اصلی قانون گذاری به خصوص در کشورها و جوامع دینی است، بررسی نماید.

نتیجه گیری

همگی ادیان شرقی و غربی با استناد به دلایلی چون مقدس بودن زندگی انسان، خلیفه الهی یا شمایل خداوندی بودن انسان و... با اتانازی فعال مخالف هستند. اتانازی غیرفعال اگر مشروط به شرایط خاص باشد، با اغماض تقریبا توسط تمام ادیان پذیرفته شده است.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
189 -195
لینک کوتاه:
magiran.com/p2035957 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!