تاثیر بحران سوریه بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

پیام:
چکیده:

علیرغم گذشت چند سال از بحران سوریه، از وضعیت پیچیده حاکم بر این کشور نه تنها کاسته نشده بلکه باعث تحلیل قدرت تاثیرگذاری این کشور در مناسبات منطقه ای شده با تشدید آن بر امنیت کشورهای منطقه ای هم پیمان خود تاثیر بسزایی گذاشته است. لذا در این مقاله تاثیر بحران سوریه بر امنیت ملی ایران بررسی شده است. این پژوهش با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی و از منظر رئالیسم تدافعی این فرضیه را مورد بررسی قرار داده است: تداوم بحران در سوریه از طریق کاهش نفوذ ایران در منطقه، تضعیف محور مقاومت و تقویت جایگاه رقبای منطقه ای و بین المللی ایران از جمله عربستان، ترکیه، اسرائیل و امریکا ضریب امنیت ایران را کاهش می دهد. نتایج تحقیق نشان داد به علت برهم خوردن توازن تهدید علیه ایران در نتیجه تداوم بحران سوریه، این کشور می کوشد به موازنه سازی قدرت مبادرت ورزد. درنتیجه راهبرد امنیتی ایران برای برون رفت از بحران، حمایت همه جانبه از اسد است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
47 -58
لینک کوتاه:
magiran.com/p2037131 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!