بازکنکاشی نو درمورد نقش تیپ ویژه شهدای سپاه در عملیات آزادسازی منطقه پیرانشهر سردشت در سال 1361

پیام:
چکیده:
این پژوهش با هدف تبیین «نقش تیپ ویژه شهدا در 16 مرحله عملیات سرنوشت ساز پیرانشهر  سردشت در سال 1361» است؛ به عبارتی، تبیین نقش فرماندهان، ارکان و گردا ن های تیپ ویژه شهدا در عملیات، اهمیت و ویژگی های منطقه عملیات و درنهایت تعامل و ارتباط تیپ ویژه شهدا با نیروهای نظامی و انتظامی و مردم بومی منطقه در زمان عملیات به رشته تحریر در آمده است. روش پژوهش، توصیفی تحلیلی؛ روش گردآوری داده های پژوهش ترکیبی (اسنادی کتابخانه ای و میدانی) و روش تجزیه وتحلیل کیفی آن، برداشت نخبگی از اسناد و مدارک و تجزیه وتحلیل آماری مصاحبه های خبرگان است. نتایج عملیات پیرانشهر  سردشت، تامین امنیت 97 کیلومتر جاده مرزی دو شهر پیرانشهر و سردشت، آزادسازی 157 روستا و مردم منطقه بود که به مدت 4 سال زیر سلطه اشغالگران وابسته به استکبار جهانی قرار داشتند. نتیجه تحقیقات حاکی است، تیپ ویژه شهدای سپاه با 3 گردان رزمی و یک گردان موتوری به عنوان تلاش اصلی در پیروزی عملیات پیرانشهر  سردشت، نقش برجسته و تعیین کننده ای داشته است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
15 -49
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040229 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!