رسالت نیروهای مسلح در نظام سیاسی اسلام از دید نهج البلاغه

پیام:
چکیده:

این نوشتار با هدف تعیین رسالت نیروهای مسلح در نظام سیاسی اسلام از دید نهج البلاغه تحت تاثیر اهداف متعالی مکتب حیات بخش اسلام، جایگاه نظام سیاسی اسلام در معادلات ژئواستراتژی و ساختار ژئوپلیتیکی جدید جهان، فرصتها و تهدیدات در محیط خارجی، ضعفها و قوتها در محیط داخلی، پیچیدگی رفتار بازیگران رقیب در صحنه های مختلف تدوین شده است. این نوشتار از حیث هدف، تحقیقی کاربردی، و از حیث سطح تحلیل، برخوردار از ماهیتی توصیفی استنتاجی و از حیث رویکرد و طبقه‎بندی روش به روش کتابخانه‎ای متکی است. در راستای جمع‎آوری اطلاعات سوالات: الف) راهبردهای نظام استکباری موثر در رسالت نیروهای مسلح از دید نهج البلاغه کدام است؟ ب) راهبردهای نظام اسلامی موثر در رسالت نیروهای مسلح از دید نهج البلاغه کدام است؟ ج) نظر به راهبردهای متصور، نیروهای مسلح در نظام سیاسی اسلام از دید نهج البلاغه چه رسالتهایی را عهده دار هستند؟ طرح شد. با نهادینه شدن رسالتها در نظام اسلامی طیف کاملی از گزینه‎های دفاع همه جانبه لایه بندی شده تحت عنوان پنج ظرفیت برای نظام اسلامی شکل می گیرد که در مبحث نتیجه گیری تدوین شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
2
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040237 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!