بررسی اقدامات تروریستی منافقین در حوزه هواپیماربایی در ایران (با تاکید بر اسناد نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران)

پیام:
چکیده:

این مقاله که با تکیه بر اسناد و مدارک موجود در مراکز اسنادی ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد کل پدافند هوایی کشور و نیروی انتظامی، با روش کیفی مورد بررسی قرار گرفته، بر آن است که اقدامات منافقین در هواپیماربایی سال های اولیه انقلاب و به ویژه در سال 1363 را مورد مطالعه تحلیلی قرار دهد. اکثر هواپیماربایی ها پیش از انقلاب اسلامی توسط توده ای ها و گروه های مارکسیستی به وقوع می پیوست. بعد از انقلاب اسلامی، منافقین در پس ماجرای اکثر هواپیماربایی ها بودند. در تاریخ هواپیماربایی ایران، حکومت بعثی عراق از حامیان ظاهری و باطنی هواپیماربایان بود. این تحقیق با نگاه مدیریت دانش و کسب تجربه به بررسی اقدامات منافقین در حوزه هواپیماربایی پرداخته است. هدف اصلی در این تحقیق در دو مرحله محقق می شود: مرحله اول: مستندسازی هواپیماربایی در ایران (به ویژه در سال 1363) مرحله دوم: درس آموزی و ثبت تجربیات و نکات حفاظتی در خصوص جلوگیری از هواپیماربایی بر همین اساس و درواقع سوال اصلی در این مقاله این است که: درس آموخته های حفاظتی از هواپیماربایی در ایران چیست؟ ازجمله یافته های پژوهش این است که سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در اکثر موارد هواپیماربایی در ایران نقش موثری داشت. همچنین همگرایی و هم پوشانی و تعامل همه سازمان ها و نهادهای تاثیرگذار بر مقابله با هواپیماربایی منجر به ایجاد امنیت بیشتر در پروازها و کاهش موفقیت هواپیماربایان خواهد شد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
37 -64
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040252 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!