نبرد بهرام گور در کشمهین؛ بازنگری در برخی از نقوش گچ بری بندیان درگز

پیام:
چکیده:

تحلیل و تفسیر یافته های باستان شناسی و متون تاریخی دوره ساسانی، در برخی موارد به رغم وجود مدارک گسترده نتایج رضایت بخشی به دنبال نداشته است. نقوش گچ بری های آتشکده بندیان درگز ازجمله یافته هایی هستند که به رغم گذشت سال ها از پایان کاوش های باستان شناسی و ارائه گزارش های آن هنوز ابهاماتی در مورد آن باقی است. این نقوش گچ بری، پیرامون تالار ورودی به تصویر کشیده شده اند و شامل صحنه هایی چون شکار، نبرد سواران، پیروزی (غلبه بر دشمن)، مراسم آیینی، معرفی شخصیت ها، تاج بخشی و درنهایت مهمانی ها می شود. درواقع این صحنه ها ماجرای حمله هپتالی ها به ایران در زمان بهرام پنجم و شکست آن ها از ایران را بازگو می کند. در این میان، برخی از صحنه ها و شخصیت های این تالار به طور شایسته و موشکافانه مورد تحلیل و تفسیر قرار نگرفته اند و در مواردی حتی انتسابات متفاوتی در این تفاسیر دیده می شود. لذا این نوشتار با ارائه دلایل متقن و مستند و  با استفاده از متون تاریخی و شمایل شناسی، در نقوش گچ بری، به ارزیابی و بازشناسی دوباره برخی صحنه ها و اشخاص تصویر شده پرداخته است و به این ترتیب تصویری روشن تر از یک روایت تاریخی را به دست می دهد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
171 -190
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040320 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!