بررسی مبانی طلاق در حقوق ایران

چکیده:

این تحقیق با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی به بررسی مبانی طلاق در حقوق ایران پرداخته است.طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم پاشیده شدن زندگی یا از بین رفتن تعادل در زندگی و پدیدار شدن رنج و عذاب برای فرزندان .تبعات طلاق منحصربه خانواده نیست بلکه باعث متزلزل شدن جامعه نیز می شود. اسلام خانواده رایکی از مهم ترین واحد اجتماعی می داند که نقش مهمی در تربیت فرزندان و سلامت جامعه دارد و بنای آن را بر الفت وهمدلی استوارکرده ولی گاه اختلافاتی در خانواده وجود دارد که منجر به طلاق زوجین یعنی جدا شدن زن و مردشده که منشا این اختلافات عوامل دینی و اخلاقی و اختلاف زوجین در مذهب،فریبکاری و عوامل فرهنگی و اشتغال زن و عوامل اقتصادی ،عدم پرداخت نفقه زن ،فقر و بیکاری و همچنین عوامل جسمانی واعتیاد ،عقیم بودن یکی از زوجین و عوامل روان شناختی وعدم توجه به همسر ،...که مجموعه ای از این عوامل سبب ناسازگاری و اختلاف زوجین شده،وراه طلاق و جدایی را در پیش گرفته ،و منجر به مساله طلاق می گردد نتایج این تحقیق نشان داد که در حقوق ایران، اختیار طلاق به اراده مرد، می باشد و در مواردی چون خودداری یا عجز شوهر از دادن نفقه و عسر و حرج و غایب بودن شوهر بیش از 4 سال با اذن دادگاه این اختیار طلاق به زن داده می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
40 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2041113 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!