ویژگی های کانی سازی و سیالات درگیر ذخیره مس چینه کران (نوع مانتو) پیرمردان، جنوب غرب شاهرود

نویسنده:
پیام:
چکیده:

محدوده معدنی پیرمردان در 130 کیلومتری جنوب ‌غرب شهرستان شاهرود و 25 کیلومتری غرب روستای ترود واقع‌شده و از نظر زمین‌شناسی در کمان ماگمایی ترود-‌چاه‌شیرین قرار‌گرفته است. سنگ میزبان کانی‌ سازی، شامل مجموعه ‌ای از سنگ‌های آتشفشانی و آذر آواری ائوسن با ترکیب آندزیت، تراکی ‌آندزیت، برش آتشفشانی و توف است که متحمل دگرسانی ‌های سریسیتی-کربناتی و پروپیلیتیکی شده‌ اند. کانه ‌زایی به‌ صورت رگه ‌ای و چینه ‌کران تشکیل‌شده و دارای بافت پراکنده، پرکننده فضای خالی، داربستی و رگچه ‌ای است. کالکوسیت و مالاکیت کانه ‌های اصلی مس هستند که با مقادیری هماتیت، کالکوپیریت، پیریت، کوولیت و رگچه ‌های کلسیت و کوارتز همراه هستند. داده ‌های میان‌بارهای سیال کلسیت مربوط به مرحله کانی ‌سازی، نشان‌دهنده دمای همگن ‌شدگی 117 تا 400  درجه سانتی‌گراد و شوری بین 3/1 تا  13 درصد وزنی معادل نمک طعام است. با توجه به ویژگی ‌های زمین ‌شناسی، کانی‌ شناسی، بافت و ساخت کانسنگ و داده ‌های حاصل از میان‌بارهای سیال، کانی ‌سازی پیرمردان قابل‌مقایسه با ذخایر مس نوع مانتو است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
457 -471
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042012 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!