مطالعه ویژگی های مکانیکی بتن حاوی مواد باطله معدن مس

پیام:
چکیده:

مس یکی از پرمصرف ترین عناصر فلزی است که از دیرباز در صنایع مختلف استفاده می شود. در فرآیند جداسازی محصولات ارزشمند مس از سنگ معدن، ضایعات معدن به عنوان مواد باطله تولید و به محل دپو انتقال می یابد. دفع مناسب و نگهداری این مواد ازنظر زیست محیطی یک چالش بزرگ بوده و هزینه زیادی بر شرکت های تولیدکننده به همراه دارد. مطالعات متعددی در سراسر جهان برای به کارگیری این مواد در تولید مصالح ساختمان و استفاده از آن به عنوان سنگ دانه ریز یا جایگزینی بخشی از سیمان مصرفی انجام شده است. در این تحقیق مواد باطله معدن مس سونگون به عنوان جایگزین بخشی از سیمان مصرفی در بتن موردبررسی قرارگرفته است. آزمایش های مقاومت فشاری، کششی و مدول الاستیسیته بر روی نمونه های بتنی حاوی 0، 5، 10،15، 20، 25 و 30 درصد مواد باطله انجام گرفته است. تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی از خمیرسیمان حاوی این مواد تهیه و مورد مقایسه قرارگرفته است. نتایج آزمایش نمونه های 7، 28، 90 و 365 روز نشان می دهد که به کارگیری این مواد به عنوان جایگزین سیمان می تواند منجر به بهبود خصوصیات مکانیکی بتن می گردد. تحلیل آماری داده ها حاکی از معنی دار بودن استفاده از این مواد است. بررسی اثرات زیست محیطی مخلوط تولیدشده حاکی از کاهش مخاطرات زیست محیطی است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
61 -71
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042163 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.